Annapurna Circuit

Tereny wokół Annapurny to jedne z najciekawszych rejonów trekkingowych w Nepalu. Od lat siatką szlaków i mostów biegnących między wioskami podążają pasjonaci piękna, natury i gór. Najbardziej popularne kierunki to Annapurna Sanctuary czyli trekking do Annapurna Base Camp, znajdującego się u podnóża szczytu oraz
uważany przez wielu za najpiękniejszy trekking na Ziemi – wokół Annapurny, czyli Annapurna Circuit. Podczas podróży poczujesz nie tylko ducha Himalajów, ale zobaczysz przepiękne miejsca, jak jezioro polodowcowe Tilicho Lake czy widoki rozciągające się z przełęczy Thorong La Pass położonej na wysokości 5416 m n.p.m.
Bhutan, a raczej Królestwo Bhutanu to magiczne miejsce, które przyciąga podróżników z całego świata trzema rzeczami: przepięknymi buddyjskimi świątyniami z Paro Takstang na czele, nieziemskimi trasami widokowymi, które nadal zachowały swoją dziewiczość oraz niezwykłą gościnnością najszczęśliwszego narodu na naszym globie.
To jeden z ostatnich nieskomercjalizowanych w pełni zakątków Himalajów z najwyższym nadal nie zdobytym przez człowieka szczytem na świecie – Gangkhar Puensum (7590 m). Dzieje się tak dzięki zrównoważonej polityce prowadzonej przez rodzinę królewską, co niestety ma przełożenie na koszty wizyty w tym miejscu.
Everest Base Camp to najczęściej wybierany cel trekkingowy dla osób chcących poczuć klimat Nepalu i ducha Himalajów. Przyciąga co roku setki turystów z całego świata, którzy chcą na własne oczy zobaczyć szczyt Mount Everestu i Lhotse oraz spędzić czas w EBC jak inni członkowie wypraw na Dach Świata. Nie bez znaczenia jest również
fakt, że szlak nie stwarza trudności, poza zwyczajowym procesem aklimatyzacji, niezbędnym do przystosowania organizmu do wysokości. Dzięki temu, podczas trekkingu można skupić się na niesamowitych widokach oraz mijanych miejscach, jak chociażby przepiękny buddyjski klasztor w Tengboche czy legendarne Namche Bazar.
Mera Peak uważany jest za najwyższy szczyt trekkingowy w Nepalu oraz jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w Himalajach. Pierwsze wynika z faktu, że góra nie jest wymagająca technicznie, większość drogi odbywa się z użyciem kijków i raków, a przed samym wierzchołkiem położona jest poręczówka, która zabezpiecza i ułatwia podejście. Drugie to niesamowity widok rozciągający się ze szczytu, a który obejmuje pięć ośmiotysięczników Everest, Kangczendzonga,
Lhotse, Makalu i Cho-Oyu oraz kilka 7- i 6-tysięczników, w tym legendarne Ama Dablam. Sam masyw składa się z trzech głównych szczytów: Mera North (6476 m), Mera Central (6461 m) i Mera South (6065 m). Uważa się (mimo istnienia w tym zakresie rozbieżności), że pierwszymi zdobywcami Mera North w 1975 roku byli francuzi M. Jolly, G.Baus i L. Honills, a pierwszego wejścia na Mera Central dokonał 20 maja 1953 roku Brytyjczyk Jimmy Roberts i Sena Tenzinga.
Polskie góry oferują wspaniałe szlaki i miejsca warte odwiedzenia. Nieważne, czy będą to Bieszczady, Tatry, Beskidy, Karkonosze, czy inne pomniejsze pasma górskie, każdy – bez względu na kondycję – znajdzie coś idealnie skrojonego na swoje możliwości i potrzeby. Wystarczą chęci, plecak i wygodne buty, aby ruszyć na szlak niezależnie od tego, czy będziesz pokonywał go samotnie, czy w dobrym towarzystwie.
Jeśli chcesz się powspinać tradowo lub po drogach obitych, to idealnym miejscem dla Ciebie będzie Jura Krakowsko-Częstochowska lub Góry Sokole w Rudawach Janowickich, a na pewno wrażeń i widoków Ci nie zabraknie. Jeżeli chcesz zorganizować wypad dla swojego zespołu / firmy połączony z opowieściami z gór wysokich skontaktuj się ze mną, a pomogę z organizacją i spędzimy wspólnie fajny czas.