Opis szczytu
Denali (wcześniej McKinley) to najwyższy szczyt Ameryki Północnej leżący na terytorium Stanów Zjednoczonych w łańcuchu górskim Alaska będącym najwyższą częścią Kordylierów. Jego wysokość w ramach pomiarów GPS przeprowadzonych w 2015 roku została ustalona na 6190 m n.p.m. W tym samym roku została zmieniona jego dotychczasowa nazwa, którą nadano szczytowi w 1896 roku na cześć Williama McKinleya, późniejszego prezydenta USA.
Denali w języku Atabasków (miejscowej ludności indiańskiej) oznacza „wysoki”. U jego stoków występuje jedna z największych deniwelacji na świecie wynosząca ponad 5500 m. Na szczycie notuje się temperatury minimalne do -60 stopni Celsjusza, a prędkość wiatru może dochodzić nawet do 160 km/h. Został zdobyty po raz pierwszy 7 czerwca 1913 roku, a pierwszym Polakiem, który tego dokonał 31 lipca 1970 roku był Marek Głogoczowski.
Aconcagua to najwyższy szczyt Ameryki Południowej leżący na terytorium Argentyny i jednocześnie najwyższy szczyt Andów i obu Ameryk. Po Mount Everest jest to drugi co do wysokości szczyt Korony Ziemi i ze względu na specyficzny klimat tam panujący (huraganowe wiatry i bardzo niskie temperatury imitujące warunki jak na himalajskich ośmiotysięcznikach) jest często naturalnym celem przygotowującym do ataku na najwyższą górę świata.
Jego nazwa w języku Indian Keczua brzmi Kamienny Strażnik. Jego szczyt pokryty jest wiecznym śniegiem, a lodowce zaczynają się od 3900 m n.p.m. Pierwszego wejścia dokonano w 1897 roku, a pierwszymi Polakami, którzy tego dokonali 8 marca 1934 roku wytaczając przy okazji nową drogę podejścia zwaną Lodowcem Polaków był zespół w składzie: Stefan Daszyński, Konstanty Jodko-Narkiewicz, Stefan Osiecki i Wiktor Ostrowski.
Opis szczytu
Mont Blanc to najwyższy szczyt Alp położony na granicy Włoch i Francji. W zależności od podejścia do granic geograficznych Europy przez jednych uznawany za najwyższy szczyt tego kontynentu (stąd miano Dachu Europy), przez drugich spychany na dalsze miejsce na rzecz Elbrusa. Nie zmienia to faktu, że góra ta zaliczana jest do Korony Ziemi i stanowi jedną z największych deniwelacji na starym kontynencie z wysokością względna 3500 metrów.
Biała Góra (z włoskiego Monte Bianco) zbudowana jest głownie ze skał krystalicznych tworząc rozległy masyw z 17 lodowcami zajmującymi powierzchnie 200 km kwadratowych. Na szczyt prowadzi 5 dróg, z czego najbardziej znana jest droga normalna z przystankiem na Tete Rousse (3167 m) i Gouter (3815 m). Pierwszego wejścia dokonali w sierpniu 1786 roku Jacques Balmat i Michel Paccard, a pierwszym polskim zdobywcą góry w 1818 roku był Antoni Malczewski.
Opis szczytu
Kilimandżaro jest najwyższą górą Afryki położoną w Tanzanii przy granicy z Kenią. Jest też rozległym masywem, w którego skład wchodzą szczyty będące pozostałością po wulkanach: Shira, Mawenzi oraz Uhuru (Kilimandżaro). Wg jednej z hipotez jej nazwa to połączenie dwóch słów z języków tamtejszych plemion Kilima, czyli góra i Njiaro oznaczające karawanę. Na jej terenie od 1973 roku funkcjonuje Park Narodowy Kilimanjaro.
Przeważa tam klimat równikowy, górski z dwoma charakterystycznymi dla tropików porami: deszczową i suchą. Różnice temperatur są wysokie między 30 stopni Celsjusza na dole do -15 stopni w wyższych partiach. Szczyt został zdobyty po raz pierwszy w 1889 roku przez duet niemiecko-austriacki Meyer i Purtscheller. Pierwszym Polakiem, który tego dokonał 13 marca 1910 roku był doktor Uniwersytetu Lwowskiego Antoni Jakubski.
Opis szczytu
Elbrus to najwyższy szczyt Kaukazu położony na terenie Rosji przy granicy z Gruzją przez wielu alpinistów uznawany za najwyższy szczyt Europy. Nazwa pochodząca prawdopodobnie z perskiego oznacza błyszczący, chociaż ma też inne nadane przez lokalnych mieszkańców, jak Mingi Tau (Wieczna Góra), czy Oszchamacho (Góra Szczęścia). Jest wygasłym wulkanem pokrytym lodowcami, a od wysokości 3700 m wiecznym śniegiem.
Składa się z dwóch wierzchołków: wschodniego (5621 m) i zachodniego (5642 m). Temperatura w zależności od pory roku wacha się między 20 stopni Celsjusza w ciągu dnia do – 25 stopni Celsjusza w nocy. Góra po raz pierwszy została zdobyta 20 lipca 1874 roku przez grupę brytyjskich alpinistów z pomocą szwajcarskiego przewodnika. Pierwszym Polakiem, który tego dokonał był Jerzy „Druciarz” Rudnicki. Stanął na szczycie w 1956 roku.
Mount Everest zwany potocznie Dachem Świata to najwyższy szczyt naszego globu i dla wielu ostatni cel w drodze do skompletowania Korony Ziemi. Nazwę zawdzięcza kartografowi i inicjatorowi prac nad mapą Indii sir Georgowi Everest’owi. Położny jest w Himalajach Wysokich na granicy Nepalu i Chin (Tybetu). Po tybetańsku nazywany jest Czomolungma (Bogini Matka Ziemia), a po nepalsku Sagarmatha (Czoło Nieba). Jest to potężny masyw zbudowany z granitów, gnejsów oraz wapienia i łupków otoczony z trzech stron lodowcami, z których
najdłuższy ma aż 17 km. Ze względu na warunki pogodowe i panujące temperatury najlepszym okresem na wejście jest wiosna i jesień. Pierwszymi oficjalnymi zdobywcami byli Edmund Hillary i Szerpa Norgay Tenzing, którzy dokonali wejścia 29 maja 1953 roku. Pierwszego polskiego i europejskiego wejścia dokonała 16 października 1978 roku Wanda Rutkiewicz, a dwa lata poźniej w lutym 1980 roku tandem Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki dokonują pierwszego zimowego wejścia na szczyt.
Opis szczytu
Góra Kościuszki jako najwyższy szczyt Australii położona jest w Górach Śnieżnych w paśmie Alp Australijskich. Nazwę zawdzięcza jej odkrywcy i pierwszemu zdobywcy Pawłowi Strzeleckiemu, któremu przypominała krakowski Kopiec Kościuszki. Ze względu na fakt, że Australia była mylnie uznawana za samodzielny kontynent szczyt ten zaliczano do pierwszej wersji Korony Ziemi. Jednak najwyższym szczytem tej części świata jest Piramida Carstensza.
Wynika to z tego, ze dopiero w połączeniu z pozostałymi państwami i terytoriami tworzy kontynent Australii i Oceanii. Góra położona jest na terenie Parku Narodowego Kościuszki i panuje tam typowy dla tej części Australii klimat umiarkowany z dużą ilością opadów. Średnie temperatury utrzymują się między 25 stopni Celsjusza w ciepłe dni a 2 stopnie Celsjusza w nocy w okresie zimy. Od strony technicznej wejście na szczyt nie stanowi żadnego problemu.